Spacer po Warszawie Ścieżką noblistki

 

 

Miasto Stołeczne Warszawa oraz Good Looking Studio proponują barwny finał Roku Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji, na przełomie października i listopada, na warszawskich ulicach pojawi się nietypowy szlak turystyczny, stworzony z instalacji artystycznych poświęconych noblistce.

 

Maria Skłodowska-Curie była wybitną, ale przede wszystkim nieszablonową osobą, wyprzedzającą swą epokę. Dlatego pomysłodawcy projektu postanowili w nietypowy sposób uczcić zarówno kończący się właśnie Rok Marii Skłodowskiej-Curie, a także przypadające na 7 listopada 144. urodziny pochodzącej z Warszawy uczonej. W miejscach związanych z jej warszawską biografią będzie można podziwiać sukcesywnie stawiane rzeźby miejskie i inne instalacje artystyczne. Do projektu zaproszono kilkunastu wybitnych artystów-malarzy, grafików, architektów i designerów. Każdemu dano wolną rękę w kwestii doboru środków artystycznego wyrazu. W efekcie powstanie kilkanaście bardzo różnorodnych stylistycznie projektów, które łączy opowieść o tym, jak ciekawą postacią była Skłodowska-Curie.

Od najbliższego piątku, u zbiegu Marszałkowskiej i Królewskiej będzie można rozpędzić dwa Rowery Atomowe. Autorzy projektu, czyli artyści z Centrali chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na to, że poza chemią i fizyką Maria Skłodowska-Curie lubiła jeździć na rowerze. Natomiast na Krakowskim Przedmieściu przy bramie Uniwersytetu stanie wielka Ręka Marii trzymająca rad, autorstwa grupy Odnowa. Tuż obok u zbiegu z Karową, za sprawą One-Line, w gąszczu układu okresowego, będzie można odszukać rad i polon - pierwiastki odkryte przez Skłodowską - Curie. A na dziedzińcu Politechniki Warszawskiej stanie Akcelerator cząstek zrealizowany według projektu Andrzeja Hunzviego. Praca ta ma dowodzić, jak ważny wkład w rozwój nauk ścisłych wniosła uczona.

Kolejne instalacje, a między nimi: gigantyczna kolba laboratoryjna, totem informacyjny, czy wielkie siedziska biblioteczne, odsłonięte zostaną w listopadzie. Aby je odnaleźć, trzeba wykazać się wiedzą o warszawskim życiorysie noblistki lub skorzystać z podpowiedzi na stronie: sklodowska.um.warszawa.pl/pl . Wszystkie miejskie rzeźby poświęcone Skłodowskiej - Curie, a także powstałe wiosną w ramach projektu murale o noblistce, stworzą Ścieżkę Śladami Marii Skłodowskiej-Curie po Warszawie. Będzie ją można zwiedzać do końca listopada 2011 roku.

Organizatorami projektu jest m.st. Warszawa oraz Good Looking Studio - autor pierwszego muralu 3D o Marii Skłodowskiej-Curie na ul. Lipowej 3 w Warszawie.